Meet and use next generation technologies in advance.

CISO’ların 2021’de İzlemesi Gereken 5 Siber Güvenlik Eğilimi

2020 yılı herkesin unutmak isteyeceği bir yıl olacak. Siber güvenlik açısından da, Hindistan, son 3 ayda fidye yazılımı saldırılarında yüzde 39’un üzerinde bir artışa tanık oldu ve onu dünyanın en çok etkilenen ikinci ülkesi haline getirdi. Dünya, Covid-19’un oluşturduğu sağlık ve ekonomik tehditlere odaklanırken, dünyanın dört bir yanındaki siber suçlular bu krizden yararlanıyorlar. Bu nedenle siber güvenlik konusunu nasıl ele alacağımızı şekillendirecek trendlere ayak uydurmamız gerekiyor.

Bulut tabanlı siber güvenlik:Covid-19, 2020’de bulutu benimsemeye doğru geçişi hızlı bir şekilde izledi ve sonuç olarak bulut tabanlı siber güvenlik de bu süreçte gelişti. Kuruluşlar, geleneksel olarak, yerel olarak anti-virüs, anti-malware ve diğer yazılımları yükleyerek ağlarını güvende tuttu. Gartner Inc. tarafından yapılan bir tahmine göre, Hindistan’daki genel bulut hizmetlerine yapılan harcamaların, geçen yıla göre% 29,4 artışla 2021’de 4,1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak, artan bulut benimsemesi ve siber saldırıların gelişmiş karmaşıklığı ile bu geleneksel güvenlik mekanizmaları artık yeterli değildir. Bulut tabanlı bir siber güvenlik stratejisinin kullanılması, özellikle ağınız bulut tabanlıysa, geleneksel güvenlik stratejilerinden çok daha fazla fayda sunar. Gartner ayrıca bulut yönetimi ve güvenlik hizmetlerinde% 31,2’lik bir büyüme tahmin etti. İlgili ürünlerimiz bkz. Ataguc Safe bkz. Vortex Secure

‘Sıfır Güven’ Siber Güvenlik (Asla Güvenmeyin, Her Zaman Doğrulayın): Boyutlarına bakılmaksızın her kuruluş siber saldırıların kurbanı olabilir. Siber güvenliğe geleneksel yaklaşım, bir ağa giren ve çıkan trafiği kontrol eden engellere (diğer adıyla güvenlik duvarlarına) dayanır. Bu yaklaşımla ilgili sorun, bulut bilişimin patlamasıyla birlikte, her zamankinden daha küresel olarak bağlantılı olmamızdır. Bu nedenle, ‘Sıfır Güven’ yaklaşımını benimsemek daha mantıklıdır çünkü hiçbir engel yoktur, yani ağdan başlayarak varsayılan olarak hiçbir şeye güvenmeyiniz. 

Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) gereklilik haline gelmeli: Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC), yüksek kaliteli BT güvenlik operasyonlarıyla ilgilenen merkezi bir birimdir. Geleneksel bir BT departmanının aksine, SOC ekibi son derece deneyimli siber güvenlik analistleri ve eğitimli mühendislerden oluşur. Siber saldırıların gelişen doğası göz önünde bulundurulduğunda, potansiyel tehditlerin önünde kalmaya yardımcı olabilecek bir SOC ekibi oluşturmak (özellikle büyük kuruluşlar için) zorunlu hale gelecektir.

AI destekli Siber Güvenlik: Siber saldırıların hızına ayak uydurmak insanlar için son derece zordur. Bu nedenle, siber güvenliği güçlendirmek ve saldırıya yanıt verme oranını iyileştirmek için yapay zeka gibi teknolojileri kullanmak, çok önemlidir. Yapay zeka ve makine öğreniminde cihazların kendi güvenliğini sağlamasına ve% 80’e varan oranda iyileşmesine izin verecek gelişmeler bekleyebiliriz. Bu da BT departmanlarının politikalar belirlemesine ve verilerinin ve cihazlarının güvenli olduğundan emin olmalarına olanak tanır. Aynı zamanda, siber güvenlik, siber saldırıların akışını engellemek için AI (ve alt kümeleri – ML ve DL) kullanımından büyük ölçüde yararlanacak olsa da, siber güvenlik uzmanları tarafından durum tespiti de düzenli olarak yapılmalıdır. İlgili ürünlerimiz bkz. Ataguc Safe bkz. Vortex Secure

Veri Analitiği: Dijitalin avantajı, verilerin kullanılabilirliğidir. Bu veriler, kuruluşların bilgisayar korsanlarından bir adım önde olmalarına yardımcı olabilir. Veri Analizi (veya Büyük Veri Analitiği), siber saldırıları tahmin etmek ve önlemek için en etkili araçlardan biri olabilir. Güçlü bir şekilde dijitalleştirilmiş bir sistem ve bu sistemlerden toplanan verilerin analizi sayesinde, yalnızca kullanıcı davranışındaki, ağ faaliyetlerindeki vb. Anormallikleri tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda makinenin durumunu anlamak için de kullanılabilir, bu da tespit etmek ve yanıt vermek için yararlı olabilir. 

Ayrıca Proaktif olun!

Küresel olarak siber güvenliğin önemi konusunda artan farkındalığa rağmen, 2021’de her 11 saniyede bir saldırı olabileceği tahmin ediliyor! Bu nedenle, ilerleyen zamanın ihtiyacı, proaktif bir şekilde tüm tehdit yaşam döngüsüne odaklanmaktır.

Siber güvenlik alanında destek almak, siber güvenlik yazılım ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için BBS Teknoloji ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.  

Unutmayın teknolojinin her gün hızla gelişmesi yeni siber saldırı metod ve yöntemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle geç kalınmadan siber güvenlik konu başlığının öncelikli başlık haline getirilmesi gerekmektedir. 

Table of Contents