Meet and use next generation technologies in advance.

Dijital İletişimde Güvenlik

Dünya’nın var oluşundan itibaren insanoğlu iletişim halindedir. Teknoloji ilerledikçe iletişimin türü de değişmiştir. Önceleri mektuplar ile iletişimi sağlarken şu anda dijital mektup olarak nitelendirebileceğimiz araçları kullanmaktayız. Dijitalleşme; bir eylemi, bilgiyi ya da dijitalleştirilebilecek herhangi bir şeyi günlük yaşantımıza dijital teknolojiler ile entegre etmekteyiz. Dijitalleşmeye aslında 1989 yılında “Word wide web” in hayatlarımıza girmesiyle başlamıştır.

Önceleri devletlerin iletişimdeki hız arttırılmak istenmiş akabinde teknolojinin gelişmesiyle bireyler de kullanmaya günlük yaşamlarında dijital iletişimi kullanmaya başlamıştır. Tabi teknolojinin gelişmesi güvenlik konusunda da bazı zafiyetleri beraberinde getirdi. Kurulan iletişimde özel bilgilerin paylaşılması, iş süreçlerinin yönetilmesi, kişisel bilgilerin iletilmesi nedeniyle kötü niyetli hacker gruplarının sıkça hedef aldığı sistemlerdir. Bu nedenle dijital iletişimde kullanılan araçlarda güvenliği ön planda tutmak, güvenlik önlemlerini almak çok önemlidir.

İnternet ve sosyal medyanın kısa tarihine bakacak olursak; ilk olarak 1969 yılında “Arpanet” ile başlangıç yapıldı. Bunu 1991 yılında “İlk web sitesi” takip etti. Devamında ise sosyal medya platformları boy göstermeye başladı. 2004 yılında “Facebook”, 2005 yılında “Youtube”, 2006 yılında “Twitter”, 2010 yılında ise “Instagram” hayatımıza girdi. Ve zamanla kullanıcı sayısı o kadar arttı ki şu an milyarlarca insan bu platformlarda vakit geçirmektedir.

İnternet kullanılmaya başlandığında kimsenin aklına başka bir birey ya da kurum tarafından izleneceği aklına gelmedi. Dijital dünyada gizlilik ve güvenlik problemi, 1988 yılında Morris Worm adıyla bilinen solucan ile dikkat çekmeye başladı. Günümüzde ise bir solucandan çok daha zekice planlanmış ve karmaşık siber saldırılarla karşı karşıyayız. Siber saldırılar genel olarak bireylerin kişisel bilgilerini çalmayı hedefliyor. Şirketlere yapılan saldırılarda da müşterilerin yani yine bireylerin kişisel verileri çalınarak kötü amaçlar için kullanılıyor.

Dijital dünya, internet demektir. İnternet herkes tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Kendi internetiniz demek, diğer insanların göremediği ve ulaşamadığı bir sanal ağ demektir. VPN kullanarak kendi sanal ağınızı oluşturabilirsiniz. VPN (Sanal Özel Ağ), bir internet kullanıcısının internet aktivitelerini, aktiviteleri aracılığıyla oluşan veri ve bilgilerini diğer kullanıcılardan gizler. Tabi burada VPN ücretli ve ücretsiz olarak ayrılmaktadır. Genellikle ücretsiz VPN’lerde bu anonimliği sağlayamayabilirsiniz. Bu nedenle vıp olan ücretli VPN kullanmaz daha iyi olacaktır. VPN programları aynı zamanda IP adresinizi de değiştirir.

VPN ile sınırsız internete ulaşmanız bu şekilde mümkün olur. Sınırsız internetin yanında, iyi bir VPN programı kullanırsanız, sınırsız bant genişliği de elde edebilirsiniz. Bu da sınırsız internette sınırsız veri aktarım kapasitesi demektir.

Dijital dünyada kişisel veri ve bilgileriniz internet ağınıza yapılan saldırılar ile çalınabilir. Aslında, internet aktivitelerinizin internet servis sağlayıcınız tarafından erişilebilir olduğunu biliyor muydunuz? İnternette gezinirken ziyaret ettiğiniz bütün web siteler, o web sitelerde ne kadar süre kaldığınız gibi bilgilerin hepsi internet servis sağlayıcınız tarafından görülebilir.

Sadece internet sağlayıcınız da değil, giriş yaptığınız web siteleri ve kullandığınız web tarayıcıları da sizin bilgilerinizi kaydederler. Çerez adı verilen web site cookieleri aracılığıyla IP adresiniz, o web sitesinde ne kadar kaldığınız ya da ne zaman giriş yaptığınız gibi bilgileri reklam amacıyla kaydedebilir. Akabinde kaydedilen bu bilgiler size karşı kullanılabilmektedir.

Aslında bilgi güvenliği konusunda önümüzde yakın zamanda gördüğümüz bir örnek bulunmaktadır. Cambridge Analytica skandalı. Bu olay ile Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı PRISM kitlesel denetim aracı gösterdi ki bilgimizi, kendi rızamız ile emanet ettiğimiz şirketler ve hatta devlet kurumları dahi izinsiz toplayıp kullanabiliyor.

Bu nedenle dijital iletişimi kullanırken mümkün mertebe güvenlik önlemlerini almak, çok önemli konuları ekstra güvenlik tedbirleriyle paylaşmak gerekmektedir.

Siber güvenlik alanında destek almak, siber güvenlik yazılımlarımız ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için BBS Teknoloji ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Table of Contents

Discover more from BBS Teknoloji - Yeni Nesil Teknoloji

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading