Meet and use next generation technologies in advance.

Siber Güç Harekatı

Dünyamızda askeri ve stratejik 4 kanal vardı. Bunlar; kara, deniz, hava ve uzay. Artık bunlara bir yenisi daha eklendi. “Siber Uzay”…

Siber uzay; günümüz dünyasında en etkin alandır. İnternetin olduğu ya da internetin olmayıp local ortamda bulunan tüm dijital cihazların dünyasını kapsamaktadır. Siber alanın önemini basit bir örnekle açıklamak gerekirse; Bir hedefi füze atarak yok etmek mi size cazip geliyor yoksa bilgisayar ortamında geliştirilmiş bir zararlı yazılım ile hedefi etkisiz hale getirip yok etmek mi? İşte siber dünya günümüzde bu denli önemlidir.

Siber dünyanın bir diğer önemli yanı ise kara, deniz, hava ve uzay ortamlarının tümünü kapsamasıdır. Siber uzay internet dünyasını kavramakla birlikte yalnızca bununla sınırlı değildir. İletişim ağları, insansız hava araçları, dış dünyaya kapalı olan askeri ağlar, cep telefonları, yazılım tabanlı telsizler, uydu sistemleri, enerji dağıtım araçları ve daha fazlası siber uzayın kapsamına girmektedir. Bu da demek oluyor ki karada, havada, denizde ve uzayda başarılı olabilmek için öncelik siberde güçlü olunmalı.

Buna da şöyle bir örnek verilebilir. Örneğin; yürütülecek bir kara, deniz ya da hava operasyonunda, operasyon bilgileri siber istihbarat araçları, metodları ile ele geçirilirse karşı tarafın buna yönelik strateji geliştirmesi ve size karşı başarılı olması kaçınılmazdır. Örneği bir de şöyle değiştirelim. Güçlü bir siber alanınız varsa, yapılacak herhangi bir operasyonda düşmanın operasyonel bilgilerini ele geçirerek, size karşı yapılacak saldırıları önceden öğrenerek düşmana karşı üstünlük sağlayabilirsiniz. İşte siber güç bu yüzden önemlidir.

Siber dünya tabi ki yalnızca askeri harekatlar için önemli değil. Devletin her kurumunda son derece önem arz etmektedir. Bunun sebebi ise kişisel verilerin artık belge ortamından ziyade dijital dünyada tutuluyor olmasından kaynaklıdır. Eğer devlet içerisinde siber güvenliğe önem verilmez ise black hat hacker gruplar tarafından uğranabilecek siber saldırılar sonucunda ciddi zararlara uğranabilecektir. Özellikle vatandaşların şahsi bilgilerinin çalınması, banka hesaplarının ele geçirilmesi sık yaşanan siber saldırı örnekleridir. Bu nedenle devletin her kurumunda siber güvenliğe ciddi önem verilmedir.

Artık dünya üzerindeki devletler bu konuda ciddi adımlar atarak olayın önemini kavramış bulunmaktadır. Bu konuda örneğin ABD siber uzayı bir savaş alanı olarak kabul etmekte ve genel savaş kanunlarının siber uzayda da geçerli olduğunu savunmaktadır.

 

 

Table of Contents